Ne Okumalı?

Kitap Önerisi: Meraklısına Darwin – Pascal Picq

Bugün bir çırpıda okunacak bir kitap yorumu yazıyorum. Bitirdikten sonra hem evrim teorisini anlayacağınız hem de ufkunuzun açılacağı bir kitap bu: Pascal Picq‘den Meraklısına Darwin

Bu kitap ile karşılaşmam çok doğal oldu. Bilimsel kitapların olduğu bölüme bakarken kapağın çekiciliği, evrim teorisi üzerine olması ve sayfa sayısının azlığı; haliyle çabuk bitirebilecek olmanın verdiği düşünce ile satın aldım. Ayrıca fiyat açısından da çok çok uygundu. Sadece 9 TL. Evet, Starbucks’taki herhangi bir içecekten daha ucuz.

Kitabın en sevdiğim yanı Pascal Picq’in konuyu soru cevap halinde işlemesi. Üstelik bunu çocuklarıyla yapıyor. Bu sayede konuyla ilgili en ufak bilgisi olmayan bir kişi bile anlatılanları zorlanmadan okuyabilir. Zaten kapakta “Öğrenmenin Yaşı Yok” yazısı göze çarpmakta.

Tanıtım Bülteni:

Darwin ve evrimle ilgili sorulara cevap arayan, evrim düşüncesinin nasıl ortaya çıktığını ve zaman içinde nasıl geliştiğini öğrenmek isteyen yediden yetmişe tüm meraklılar için elzem bir kitap.

Meraklısına Darwin, öğrenmeye  meraklı bir çocuğun evrim hakkında sorduğu sorulara, bu konuda araştırmalarını yürüten, Collège de France’ta öğretim üyesi olarak görev yapan Pascal Picq’in verdiği cevaplardan oluşuyor.

Evrim Nedir?  Takım, familya, cins, tür nedir, niçin hayvanların Latince iki adı vardır? Canlılar nasıl sınıflanır? Sınıflama fikri kimden çıkmıştır? Darwin’den önce evrim düşüncesi var mıydı? Darwin’in evrime katkısı nedir? gibi evrim ve canlılarla ilgili bir çok soruya konunun elverdiği kadarıyla basit cevaplar veriyor.

Belli başlı konu başlıkları şunlar:

 • Evrim nedir?
 • Charles Darwin ve Doğal Seçilim
 • Günümüzde Evrim
 • Hayatın Tarihindeki Büyük Aşamalar
 • Evrimi Bilmenin Önemi

Kitabı bitirdikten sonra okullarda evrim teorisini görmemenin ne kadar saçma ve yanlış bir düşünce olduğunun bir kez daha farkına vardım. Biyoloji dersi işlerken içimden “aha, ben bunun evrimle ilişkisini biliyorum” diye geçiriyorum fakat ne yazık ki bunlar bize okulda anlatılmıyor. Böylesine önemli konuları kendi imkanlarımız ile öğrenmeye çalışmak içler acısı bir durum. Yanlış hatırlamıyorsam evrim teorisi konusu müfredattan tam da liseye yeni başlayacağım zaman kaldırılmıştı. Ben de çoğu kişinin bildiğini düşündüğüm Evrim Ağacı‘nın Youtube kanalından bir şeyler öğrenmeye çalışıyordum fakat fazla devam ettiremedim. Dokuzuncu sınıfın ilk zamanları biyoloji öğretmenlerimden biri ile aynı masada öğle yemeği yerken “Evrim teorisinin çıkartılması hakkında ne düşünüyorsunuz” diye sormuştum. O da derste işlemesek bile her konunun içinde görüyoruz demişti. Yani evrim teorisi olmadan biyoloji olmaz demeye çalışmıştı. Çok da haklı.

Kitapta üzerini çizdiğim ve öğrendiğim birçok şey var. Yakın zamanda, elimdeki diğer kitaplar bitince bu eseri yeniden okumak istiyorum.

Bence evrim teorisi ile ilgili fazla bir bilginiz yoksa bu kitabı mutlaka alın, okuyun. Hatta okumadan önce güzel bir belgesel de izlemenizi öneririm. Eminim ki ufkunuzun ikiye katlandığını göreceksiniz.

Bunları da okumalısın!

5 Comments

 1. KFC istiyorum nokta says:

  Sonunda yazmışsın yani 😂 tabi ben diretmesen bu kadar güzel yazamazdın

 2. Fiyatı gayet uygunmuş.

 3. Sonunda bir yazı geldi :). Şaka bir yana kitabı okumayı düşünüyorum :).

 4. Çok teşekkür ediyorum ödeneriz için.
  https://www.uygunkredibankalar.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir