Araştırma

IQ Testi Nerede Yapılır?

Çocuğunuzun zekâ becerilerinin yüksek olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? Bunun için bazı psikiyatrlar iq testi hazırlamakta ve özel hastanelerde bu testleri uygulamaktalar. Fakat bunun dışında çocuğunuzun IQ seviyesini siz de gözlemleyebilirsiniz.

Yüksek IQ Nasıl Anlaşılır?

Yeni doğmuş bebeğiniz normalden fazla kilo alıyor ise zekâ seviyesi artıyor olabilir. 3 binden fazla bebek üzerinde yapılan araştırmalar, normal bebeklere oranla kilolu yeni doğanların, beslenme ile doğru orantılı olarak daha yüksek IQ puanlarına sahip olduğunu göstermiştir. Biraz yürümeye başladıysa, anadili dışında yabancı dile verdiği geri bildirimler de bebeğinizin yüksek zekâya sahip olduğunu gösterebilir. Boy uzaması ve resim, müzik becerileri gibi kriterler de yapılan araştırmalar doğrultusunda IQ seviyesi üstün çocukların belirtisi olabilir.

Size garip gelebilir ama çocuğunuz okula başladığı çağlarda daha fazla yalan söylüyorsa bunun arka planına bir bakmanızda fayda var. Şöyle ki; yalan söyleyebilmek bir zekâ göstergesi olabilir. Geç uyumak, yalan söylemek gibi kötü olduğunu düşündüğümüz davranışlar belki de çocuğunuzun yaşıtlarından daha faza IQ seviyesine sahip olduğu için sergilediği davranışlar olabilir.

Satranç ve kahvaltı alışkanlığı gibi durumlar ise, IQ seviyesi belirlemede diğer önemli faktörler arasında yer alıyor. Peki, çocuğunuzun bu IQ seviyesini artırmak ya da ölçmek için neler yapabilirsiniz?

Bazı özel hastaneler bu testleri uygulamaktadır. IQ testleri, mantıksal ve sözel olarak çocuğunuzun problem çözme, hafıza düzeyi gibi kriterleri sayısal değerlere dönüştürerek sonuca varır. Bu testler, uzman gözetiminde yapıldığından çoğunlukla doğru sonuç verir. Her ne kadar hepsinin bilimsel geçerliliği olmasa da evde bazı testler yapmak isterseniz şu seçenekleri de değerlendirebilirsiniz:

Liste Siteleri

Onedio ve Listelist gibi, farklı alanda testler hazırlayan platformlar, çocuklar için de zengin bir içeriğe sahip. Android ve IOS mağazalarından bu uygulamayı edinebilir, çocuğunuz için hazırlanmış yaşam, spor, çizgi film gibi bir çok konulu testlerle IQ seviyesini yakından bakabilirsiniz.

MentalUP

Apple Store ya da Google Play Store mağazalarında çocukların ve ebeveynlerin en beğendiği uygulamalar arasında yer alan MentalUP, zeka geliştirici ve eğitsel içeriklerle çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyor. İçeriğinde reklam barındırmaması ve üst düzey güvenlik sağlaması ile gönül rahatlığı ile bu uygulamayı edinebilirsiniz. Çocuğunuzun çözdüğü problemleri ve seviye ilerlemelerini günlük olarak kaydeden ve raporlayan bir sistemi mevcuttur. Bu sayede çocuklarınızın ilerlemesini gözlemleyebilirsiniz.

Hemen tıklayın, detaylı inceleyin.

MentalUP iq geliştirme oyunu

Global Siteler

Daha yoğun ve gelişmiş bir IQ testi arıyorsanız bu site tam size göre: international-iq-test.com/tr

Birçok farklı dilde 40 sorunun bulunduğu bu test aklınızın sınırlarını zorlayacaktır.

IQ testleri genel olarak insanlarla kendimizi kıyaslamak için yapılır. Kendimizin farkına varmak, problem çözme yeteneğimizi geliştirmek, bir konuyu ya da durumu anlama ve kavrama becerimizi ölçmek için bu testleri yapabiliriz.

Bu testler doğrultusunda uluslararası verilere göre IQ seviyesinin genel olarak 90 ila 100 bandında olduğunu söyleyebiliriz. Çok az insan bu testlerde 70 altı veya 130 üstü performans sergiler. Yaşlara göre ise 18 yaş altı insanların IQ oranları 100 bandında iken, IQ’yu en verimli kullandığımız yaş 20 ila 40 yaş arasıdır. Yapılan araştırmalarda yaş ilerledikçe bu seviyenin az da olsa azaldığı gözlemlenmiştir. Ayrıca eğitim düzeyi, yaşam alanı ve çevresel faktörler gibi durumlar IQ gelişimini olumlu etkiliyor.

Birkaç IQ testi odaklı matematik sorusuna bir göz atalım isterseniz:

 • A) 1-3-5-7-9-? Soru işaretli kısma hangi sayı gelmelidir? (Cevap: 11)
 • B) 990 sayısının 1/3’ünü bulduktan sonra çıkan sonucu yarıya bölünüz. (Cevap: 165)
 • C) 3 şeker = 60, 1 şeker ve 6 muz = 40, 3 muz ve 2 dondurma = 24 olduğuna göre, dondurma ve muzun çarpımından şekeri çıkartırsak kaç elde ederiz? (Cevap: 50)

Bunları da okumalısın!

12 Yorumlar

 1. C şıkkının cevabı ne?

 2. Ancak 3 muzla dondurmayı çarpıp şekerden çıkarırsak cevap 50 geliyor. Çözümü nasıl ?

 3. 3 şeker 60 sa 1 şeker 20
  o zaman 6 muz 20 yapar
  3 muzda 10 yapar. 2 dondurma 14.

  7×20/6-20 nasıl 50 yapıyor

 4. Gayet güzel bir makale olmuş. Hatta sonundaki soruları da begendim. Teşekkür ederim paylaşım için.

 5. IQ testi önemli tabi ayrıca kendi IQ su hakkında sanırım herkes bu konuya merak duymuştur. Bilgiler için de teşekkür ederim.

 6. bence her aile hekimliğinde her kişiye yapılması gereken bir test

 7. Merak uyandıran bir konu 🙂 Gayet zevkli teşekkürler

 8. pandemide sıkıntı giderici oldu herkese test yapıyorum 😀 teşekkürler

  1. Rica ederim. 😀

 9. Benim çocukluğum da kral oyun vardı. birçok oyun gibi bunlarda vardı orada ama artık teknoloji çok daha gelişti ve herşey mobil.

 10. Bilgilendirici paylaşım için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir