Dijital Günlüğüm

2023 Hedeflerim

Merhabalar! Yeni bir yıla girmek üzereyiz. Ee o zaman yeni bi’ yazı gelmesin mi diye oturdum, başladım yazmaya. Geçen yılki “2022 Hedeflerim” yazıma gelen yorumlar üzerine 2023 yılı için de düşüncelerimi, isteklerimi paylaşmak istedim. O zaman keyifli okumalar!

Hedef belirlemenin ya da isteklerimizi yazıya dökmenin kesinlikle bir yol haritası niteliğinde olduğunu düşünüyorum. Bu tarz yazılar yazmak bana kendimi daha verimli ve ne istediğimi daha iyi anlamımı sağlıyor.

2022 yılına dönüp baktığımda, öz eleştiri yapmam gerekirse; bir yandan bazı şeyleri daha iyi yapabileceğimi düşündüğüm bir kafa yapısında olduğumu diğer yandan da güzel şeyler başardığımı düşünüyorum. Mesela geçen senenin hedefleri arasında olan bloguma daha çok zaman ayırabilirdim ancak yazmak için o motivasyonu bulamadığım garip bir durumun içerisindeydim. Belki de o açığı şimdi kapatmak mantıklı olabilir.

2022’nin bana güzel hissettirdikleri arasında Almanya’da Erasmus yapmanın yeri kesinlikle benim için ayrı oldu. Bu, her zaman hedeflerim arasındaydı ancak kesin olana kadar birkaç yakınım dışında kimseye söz etmedim. Yani 2022 hedeflerim yazısında buna yer vermeyi ve ek olarak hazır Erasmus’ta iken sık sık seyahat etme hedefimi de eklemeyi düşünmüştüm. Bunlar o yazıya eklemediğim ancak hep aklımda olan ve gerçekleştirdiğim isteklerim oldu.

Dediğim gibi, kesinlikle kendime koyduğum bazı hedeflerimi daha iyi yönetebilirdim ancak bu noktadan sonra anca ders alınabilir. Gerçekleştirdiklerimi de düşününce iyi şeylere odaklanmak lazım.

2023 Hedeflerim

 1. Daha çok gezmek, yeni yerler keşfetmek. Mart ayının sonuna kadar Almanya ulusal vizesine sahipken görebildiğim kadar ülke görmek istiyorum. 2022, ilk kez yurt dışına çıktığım yıl oldu. Şu ana kadar beş ülkede bulundum. Gezebildiğim kadar gezmeye çalıştım. Bu şehirler ve ülkeler hakkında da sırasıyla bir blog yazısı serisi gelecek. Yazıların üzerinde çalışıyorum.
 2. Youtube’a videolar yüklemek. Ne kadar sık video yükleyeceğim konusunda bir fikrim yok çünkü bu konuda Youtube’a bir iş olarak bakmadığım için kendime devamlılık konusunda çok yüklenmek istemiyorum. Olur da severseniz, elbette düzenli devam etmeye gayret ederim. Video editleme programlarını kullanmak ve buna zaman ayırmak bana epey keyifli geliyor. Bir nevi hobilerim arasında diyebiliriz. Bu hobimi Youtube’da paylaşım yapmaya cesaretlendiren şeylerden birisi ise aldığım şu güzel yorum olmuştu.

Lisede iken ara sıra videolar atardım. Şu an hepsini kaldırtım tabii ama bu vesile ile böyle güzel niyetlerde bulunan insanlar ile karşılaşmak çok özel hissettiriyor.

Elbette bunun gibi güzel yorumların yanında eleştiriden uzak kırıcı söylemleri de her zaman görebiliyoruz ancak ben iyiye odaklanmayı seçiyorum.

3. Kendi paramı kazanmak. Şu an 19’umdayım. Yirmili yaşlarımda kendi gelirimi elde etmeye başlamak istiyorum. Okul zamanı nasıl olur bilmiyorum ama en azından yaz tatilini değerlendirip çalışmak istiyorum. Bu bir yandan hedeften ziyade kendime karşı olan hissettiğim sorumluluğum sanırım.

4. Kahve bilgisi konusunda kendimi geliştirmek. Kahve içmeyi ne kadar çok sevdiğimi beni takip edenlerin tahmin edebileceğini düşünüyorum. Kahve, gerçekten beni mutlu eden bir içecek. Masamın yanımda sevdiğim bir kahve var ise o zaman daha verimli hissediyorum mesela. Ben de bu yıl kahvenin sanatı adına kendimi geliştirmeyi umuyorum.

5. Düzenli ajanda tutmak. O kadar güzel bir ajanda aldım ki! Gerek kapağının canlılığı gerekse iç tasarımı her şey çok güzel düşünülmüş. Yapmam gerekenleri kafamda tutmaktansa ajandaya düzenli bir şekilde yazmak kesinlikle daha çok tercih edeceğim bir şey. Bu ajandayı Amazon’dan aldım ve her şey tamamen İngilizce. Bence bu da iyi denk geldi çünkü gezdiğim kitapçı ya da kırtasiyelerdeki ürünlerin neredeyse hepsi Almanca idi. Türkiye’ye döneceğimi de düşünerek İngilizce bir ajanda almak istedim. Gerçekten çok sevdim ve düzenli olarak kullanmayı hedefliyorum.

Genel olarak hedeflerim, isteklerim bu saydıklarım üzerine. Peki sizler de kendinize yeni yıl için rotanızı çizecek listeler oluşturdunuz mu? Yorumları okuyor olacağım.

Şimdiden herkese mutlu yıllar,

Sevgiyle kalın!

Bunları da okumalısın!

32 Yorumlar

 1. Bu tarz yazıları seviyorum. Hem değerlendirme hem hedefler… “Neredeydim, neredeyim, nerede olacağım?” sorularına cevap aramak insanlığın temel sorunlarından biri olmalı.
  Size yorum yazarken zihnimde “Acaba ben de böyle bir yazı yazsam mı?” sorusu geziniyor. Benim gibi ayran gönüllü birisi için hedefler belirleyip bu hedeflerin yılın sonunda gerçekleşmediğini görmek sürpriz olmayacaktır. Ama içimdeki ses “Bence yazmalısın, ne kaybedersin ki?” diyor. Onu dinlesem iyi olacak. 🙂

  1. Bence kesinlikle yazmalısınız. Çok büyük hedefler koymaktansa daha basit ve gerçekleştirebileceğiniz hedefleri belirlemek elbette ki sizi cesaretlendirecektir. Hiç yoktan iyidir. Yazınızı en kısa zamanda okumak isterim. Sevgiler! 🙂

 2. Şükür ki yeni bir yazı! Özelden ayrı kendi blogumdan ayrı bastırmalarıma iyi direnip şimdiye kadar yazmaman takdir edilesi arkadaşım! 2023 Yılında içerik üreticiliği konusunda daha üretken olmanı diliyorum bütün dileklerinin gerçekleşmesi dileğimin yanısıra. Geçen sene 2022 hedeflerin yazısıyla tanımıştım seni. Seni tanıdığım yazıya inmek zor değil çünkü hemen 2 yazı aşağıda 2022 hedeflerin 🙂 Bu yıl benden aldığı arkadaşlıkların yanında seni verdi. İyi bir arkadaş edinmek birçok arkadaşlığın bitmesinden daha etkili bana sorarsan. Hele ki kararmaya beş kala bir sektörün içindeysek. Yeni yıl hepimize dilediklerimizle gelsin umuyorum. Mutlu Yıllar!!!

  1. Sevgili Bages, tüm güzel yorumların ve dileklerin için çok teşekkür ederim. Blog sayesinde iyi ki tanımışım dediğim insanlardansın. Bastırmaların işe yaramış olacak ki bir günde iki yazı geldi 😀 Umuyorum ki bu sene daha çok yazıyı her
   biri çok değerli okurlarımla buluşturacağım. Senden de aynı performansı bekliyorum. 🙂 Nice yıllara! ✨

 3. Kahve konusunda gelişmek çok iyi bir maddeymiş, kendime ekledim direkt. İyi kahve içmek şart bence, kahvegiller bir adım ileri! 😀 5 yıldır aktif YouTube yapan birisi olarak, YouTube’un öne çıkardığı içerikler belli. Bence de keyfe keder ama bir plan dahilinde ilerlemek çok keyifli. Haftada bir video isteyen yutup beye sorarım konteyner ev yapıyorum 1 haftada neyi bitireyim de çekeyim he? (serzeniş içerir). 🙂 çok selamlar..

  1. Kesinlikle iyi kahve içmek şart! Bir gün bir barista kadar öğrenmek istiyorum her şeyi, bakalım. Youtube konusunda haklısınız, düzene oturtmak lazım ama şu anlık sadece anılarımı yükleyeyim kafasında olunca algoritmayı çok önemsemiyorum sanırım. 😀 Siz izlediğim kadarıyla bu işi gayet profesyonel yapıyorsunuz, bu konudaki sürekliliğin önemini çok iyi anlıyorum. 🙂 Yeni yıl için de bol bol içerik ürettiğiniz bir sene diliyorum. Çok sevgiler, selamlar!

 4. 2022 yılında en çok sevindiğim haberlerden birisi Almanya’ya gitmiş olmandı. Gerçekten senin adına o kadar çok sevindim ki tarif edemem kardeşim. Sosyal medyada sıkı takipçinim maşallah gezmediğin yer yok 🙂 Doya doya gez güzel yaşlarını güzel yerleri yüksek hedefleri sağlam adımlarla hakkınla çık.

  İnşallah bu başarılı halinle 2023 hedeflerini kısa bir sürede gerçekleştirirsin. Hem blog yazarlığında ve youtuber olma yolunda hızlıca yükselir kendi ayaklarının üstüne basmayı öğrendiğin an paranı kazanabilirsin. Çok kahve içiyorsun senin gibi doya doya kahve içemediğim için her gördüğümde kıskanıyorum yahu 🙂

  Yazın beni birazcık gaza getirdi diyebilirim. Çok bir hedefim olmasa da hayattan bazı isteklerim ve gezip görmeyi kendime ayırmak istediğim özel anlar var tabii ki. (Acaba bende 2023 Hedeflerim yazısı mı yazsam?) Sevgiler kardeşim.

  1. Bu güzel yorumun için çok teşekkür ederim Yalçın Abi! Bana kendimi çok iyi hissettirdi. 🙂 Kendi duyduğum sevinci bir başkasının da paylaşıyor olması çok değerli. İyi ki blog açmışım ve tanışmışız! Kesinlikle senden de 2023 hedefleri yazısı bekliyorum. Tüm güzel dileklerin için tekrardan teşekkür ederim. Umarım bir gün kahve içme fırsatımız olur, kafeinsiz de olur. 😀 Çok sevgiler!

 5. Çok keyifli bir yazı olmuş, insanın kendisine hedef belirlemesi ve bu hedefler için mücadele etmesi gerçekten takdir edilmesi gereken bir durum. Benim yazının tamamında anladığım temel başlık aslında istikrar durumu. Umarım istikrarlı ve planlı bir yeni yıl olur. 🙂

  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim! Aynı şeyleri sizler için de diliyorum. 🙂

 6. çok keyifli yazı olmuş umarım istediklerini yaparsın

  1. Çok teşekkürler!

 7. yeni yazı için teşekkürler umarım bu yıl tüm hedeflerinde başarılı olursun. Umarım 2023 yılı dünyadaki tüm canlılar için güzel bir yıl olur

 8. 2023 yılına ülke olarak iyi başlamadık maalesef ancak umarım bundan sonrası herkes için iyi geçer. Paylaşımın için teşekkürler

  1. Kesinlikle aynı dilekleri diliyorum. Çok teşekkür ederim.

 9. umarım bu yıl için hedeflerinin tamamını gerçekleştirebilirsin. Başarılar dilerim

  1. Çok teşekkürler 🙏🏼

 10. 2023 de çok güzel hedeflerim var bunlardan bir kaçını sizinle paylaşayım mesela küçük bir kasabaya yerleşip ben köpeğim ve bisikletim orda yaşamak istiyorum bu makalede beni buna daha fazla sürükledi teşekkür ederim

  1. Tüm hedeflerinizin gerçekleşmesi dileğiyle!

 11. Çok ilham verici bir yazı olmuş, hedeflerinizi gerçekleştireceğinize inanıyorum. Başarılarınızın devamını dilerim.

 12. Harika bir hedef belirlemişsiniz Berna Hanım! 2023’e kadar gerçekleştirmek istediğiniz hedeflerinizi okurken heyecanlandım ve sizi tebrik etmek istedim. İnşallah istediğiniz her şeyi başarabilirsiniz. Başarılarınızın devamını diliyorum.

  1. Güzel dilekleriniz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sevgiler!

 13. Oldukça başarılı bir yazı olmuş, büyük bir keyifle okudum. Değerlendirmeniz için teşekkür ederim.

 14. Hedeflerde son durum nedir? Umuyoruz ki istediklerinizi yapabilmişsinizdir (: Başarılar dilerim.

 15. Emeğinize sağlık teşekkür ederim

 16. hedeflerin konusunda başarılar dilerim

 17. insanın hedef belirlemesi ve bu konuda çaba göstermesi çok iyi tebrik ederim

 18. Başalarılar dilerim.

  Hedef koyma konusunda çok ustayımdır, uygulama konusunda çırak yardımcısı.
  Yıllar oldu, bir türlü koyduğum hedefleri yerine getiremedim. Her seferinde diyorum “bu sefer olacak” ama bakıyorum hedefleri unutmuşum. 🙂

  Temebellikten midir aşırı yoğun iş hayatımdan mıdır bilmiyorum, ama o gemi bir gün gelecek misali, hedefe gidilen yolda unutkanlık normaldir gibi bir tabu koyup yılmak yok. 🙂

  Bi ara da ben hazırlayım böyle bir liste, bakalım 2024’e girerken ne kadarı gerçek olacak. 🙂

 19. Hedef belirlemenin gerçekten yol haritası niteliğinde olduğunu vurgulamak çok doğru. 2022’deki Erasmus deneyimi gibi büyük bir hedefi gerçekleştirmenin nasıl bir duygu olduğunu anlamak harika. Kendi gelirini kazanma hedefi ve kahve tutkusunu geliştirme fikri de çok ilgi çekici

  1. Şimdi yorumunuzu okuyunca idrak ettim. Kahve konusunda kendimi epeyce geliştirmeye (tabii bu hala geliştirilebilir bir süreç) başlamışım. Aynı zamanda çok sevdiğim bir kafenin sosyal medyası için çekimler yapıyorum. Bu anlamda hedefleri belirlemek sahiden de bir yol haritası çiziyor. Yorumunuz uzun zamandır okumadığım bu yazımdaki hedeflerimin ne durumda olduğunu bana hatırlattı. Teşekkür ediyorum.

 20. tüm hedeflerinizi gerçekleştirmiş olmanız dileğiyle

  1. Çalışmalara devam etmek gerekiyor hala. 🙂 Çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir