Dijital Günlüğüm, Motivasyon

Kendini Geliştirmek Üzerine | Marttan Kesitler

“Sanırım yeni bir yazı yazmak için yanımda illa ki bir fincan Türk kahvesi olması gerekiyor” diyerek, kendime hemen bir tane hazırladım.  Aynı zamanda arkaya şu parçayı bıraktım. Tamamdır, başlıyorum.Uzun zamandır (yani kasımdan beri) bu tarzda bir yazı paylaşmamıştım. Eğer Kasımdan Kesitler’i okumak isterseniz buraya link bıraktım.

Bu ay şu konu üzerinde durmak istiyorum:

Kendini Geliştirmek

Bu benim için gerçekten önemli. Bence herkes için böyle olmalı, çünkü bir insanın kendisine ve başkalarına yapabileceği en güzel şeylerden biridir bu.

Evet, hayatımın her anında kendimi geliştirmek gibi bir amacım var. Fakat asıl mesele, bunun amaçtan çıkıp rutin haline gelmesi olmalı. Çünkü kendini geliştirmek bitmeyen uzun bir yolculuktur. Hiçbir zaman ” evet, yolun sonuna ulaştım” diyemezsin. Bu süreç, süreklilik ister.


Bana göre bir kişinin “bunu çok iyi yapıyorum” diyebileceği bir uğraşı olmalı ve o alanda kendini sürekli geliştirmeli. Çok iyi resim çizebilmek, şarkı söyleyebilmek, basketbol oynamak, bir enstrüman çalmak, x ya da y dersinde diğerlerinden daha başarılı olmak gibi. Bunlar sadece birkaç örnekten ibaret. Herhangi bir kişinin ismi geçtiği zaman zihinlerde en iyi yaptığı şeyin belirmesi güzel olmaz mıydı?

İşte benim de benimsediğim şey bu: Bir dalda, alanda çok iyi olmak ve yaşadığım müddetçe kendimi her konuda geliştirmeye adamak. Mesela basketboldaki yeteneklerimi zorlamak. Her gün daha çok okuyup yazmak, sürekli soru sormak ve cevaplarını aramaya çalışmak, daha çok spor yapmak, gezmek görmek, yaratıcılığı tetiklemek için uygun koşulları yaratmak gibi.


Şöyle bir söz vardır:

Bir kası ne kadar çok çalıştırırsan o kadar güçlenir. Bu beyin için de geçerlidir.

Bilmediğim Şeyler Defteri hakkındaki yazımı okumuşsanız biliyorsunuzdur. Bu defterde merak ettiğim veya üzerinde düşündüğüm soruları yazıyor ve cevaplarına ulaşmaya çalışıyorum. Yaptığım bu şeyin beni farklı açılardan geliştirip araştırmacı bir ruh kazandırdığına inanıyorum. Bu da istediğim şey değil mi zaten? Ne de olsa bir kası ne kadar çok kullanırsan o kadar gelişir. 😉

Kendini ve bununla beraber yaratıcılığı geliştirmek için yapılabilecek birçok şey var elbette.

 • Her gün okumak
 • Hobi edinmek
 • Not tutmak
 • Yeni kişilerle tanışmak
 • Yeni şeyler deneyimlemek
 • Yeni bir dil öğrenmek
 • Yazmak, çizmek, karalamak
 • Öğrenmeye açık olmak

Aşağıdaki videoda örnekler güzel bir animasyon ile verilmiş.

Yazıyı kısa tutmak ve alıntı yaparak bitirmek istiyorum. Daima yaratıcı kalmak ve gelişmeniz dileğiyle…

“Yapacağınız en yaratıcı hareket, kendinizi yaratma eylemidir.” Deepak Chopra

Bunları da okumalısın!

2 Yorumlar

 1. Gökçe Özkaya says:

  Kettle’da cıva kaynatılır mı? Bence araştır 😉

  1. Evet kimya dersinde böyle beyin yakan sorular sormaya devam. 🙂 Sadece derste değil yer yerde..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir