Ne Okumalı?

Bu Sonbahar Okunacak 6 Kitap

Merhabalar! Malum, 3 aylık bir yaz tatili serüvenini geride bıraktık. Her ne kadar şu an Fethiye aynı olsa da sarıyla karışık turunculu; havasıyla, yağmuruyla bambaşka hissettiren, yeni bir aya ya da mevsime giriş yaptık denilebilir. Ben ise,bu sonbahar ayında mutlaka okunmalı dediğim 6 kitap seçtim. Bloguma da yazma gereği duydum. Bu sayede bitirmek amacıyla hem kendimle yarışıyor, hem de başkalarının da yararlanabileceğini düşünüyorum. Başka yerlerden okuduğum kadarıyla kısaca kitabın konusunu yazacağım. Belki içlerinden kitap tavsiyesi de yapabilirim. O zaman seçtiklerime geçelim 🙂

Orhan Pamuk/ Yeni Hayat

  • Kitabı bu sabah okumaya başladım.Konusu okumuş olduğu bir kitaptan sarsıcı şekilde etkilenen;sayfalardan fışkıran ışığı takip edip, yeni bir hayatın peşinden koşan gencin hikayesi. Ne de olsa yeni kitap yeni hayat getirir!

Reşat Nuri Güntekin/Yaprak Dökümü

  • Kitabın adı da gel beni Eylül ayında oku diyor. Küçükken dizisini izlerdim. Mutlaka siz de izlemişsinizdir. Konusu ise dökülen yapraklar misali bir ailenin çöküşü. Sanırım bu yüzden adı yaprak dökümü. Reşat Nuri Güntekin’in daha önceden “Çalıkuşu” adlı romanını okumuştum.  Diğer kitaplarını da okumazsam içimde kalır.

Maksim Gorki/Ekmeğimi kazanırken

  • Kitabın adını duyunca araştırma gereği duydum. Çünkü başlığında okuma isteği uyandıran bir dürtü var. Ne yalan söyleyeyim Maksim Gorki’yi ilk defa bu kitap sayesinde keşfedeceğim. Kitapta bir yandan büyük bir yazarın kişisel gelişimine ışık tutulurken,öte yandan devrim öncesi Rusya’nın durumundan bahsediliyor.

Stefan Zweig/Yakıcı Sır

  • Stefan Zweig/Satranç yazımdan sonra Korku adlı kitabına başlamıştım. Sanırım Zweig’in tüm kitaplarını okuyacağım bu gidişle. Yakıcı Sır’da ise annesini elde etmek isteyen narsist çapkın tarafından kullanılan, bir çocuğun hikâyesi anlatılıyor.

George Orwell/Hayvan Çiftiği

Mutlaka duymuşsunuzdur bu kitabı. Neden daha önce okumadım bilmiyorum ama kesinlikle okuyacaklarım arasında!

  • Hayvan Çiftliği’nin ana karakterleri hayvanlar.Eşitlikçi bir toplum oluşturmak için kendilerini sömüren insanlara karşı çıkıp çiftliğin yönetimini ele geçiriyorlar. Masal gibi gelebilir ama çarpıcı bir politik taşlama!

Albert Camus/ Yabancı

  • Albert Camus’un en çok satılmış, en çok çevrilmiş kitabıdır Yabancı. Aynı zamanda yazarın en gizemli yapıtıdır. Bu kitapta hayatı yaşamaya değer görmeyen, ölümü bile rahatsız edici bir doğallıkla kabullenebilen, etrafındaki insanların düşünce kalıplarından uzak bir karakterin birinci ağızdan hikayesini anlatıyor.

 

Eveet! Mutlaka okumalıyım dediklerim kitaplardan sadece birkaçı. Hepsi çok değerli ve okunası eserler.Sizin de içlerinde okuduğunuz, beğendiğiniz ya da tavsiyeniz varsa aşağıya yazabilirsiniz. O zaman herkese keyifli okumalar, güzel bir ay dilerim! 🙂

Bunları da okumalısın!

2 Yorumlar

  1. Kitaplar birbirinden güzel aralarında okumadıklarım var not aldım hepsini, Teşekkürler 🙂

    1. Evet, kitapların hepsi çok okunası. Asıl ben teşekkür ederim. 🙂✨

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir