Dijital Günlüğüm

Birtakım Kararlar | Zinciri Kırma 2019

Herkese selamlar ve mutlu yıllar!

Barış Özcan’ın “Zinciri Kırma” adlı videolarını neredeyse herkes görmüştür, izlemiştir. Ben de gaza gelip bu sene zinciri kırmayı hayatıma katmak gibi bir karar aldım. Şimdiden bunu yaptığım için çok mutluyum çünkü hayatımda edinmek istediğim alışkanlıkları kazanmak için bir yerden başlamam gerekiyordu. Bu sayede zinciri kırma ile yeni yıla girmiş oldum.

Bilmeyenler için zinciri kırma kısaca nedir?

Hedefini belirle. O hedefe ulaşmak için her gün bir şey yap. Yaptıktan sonra da önüne bir takvim al ve o günün üstüne kocaman bir çarpı koy. Her gün bu işlemi tekrarla. Takvimini çarpılarla doldur. Yan yana gelen bu çarpılardan bir zincir oluştur. Yeni amacın bu zinciri kırmamak! 

Barış Özcan’ın bu ve diğer videolarından da zinciri kırma üzerine bilgi alabilirsiniz.

Eğer yapmak istediklerimi bir yere not almazsam dikkat dağınıklığımın da etkisiyle aklımdan uçuyorlar hemen. Garip ama bazen not alsam da, bir kağıda ya da deftere yazdığımı unutuyorum. Bu yüzden başlamak istediğim şeyler hep yarım kalıyor. İşte zinciri kırma da benim için burada devreye giriyor.

Yılın sonunda bakıp “vay be, gerçekten her gün bunları yapmış mıyım sahiden” demek istediğim ve beni değiştireceğine inandığım küçük hedefler koydum kendime. Küçük hedefler diyorum çünkü bu hedefinizi daha kolay gerçekleştirmenizi sağlıyor. Yani daha ulaşılabilir geliyor gözünüze.

Ayrıca hedeflerinizin kesin bir ifade belirtmesi de çok önemli. Her gün kitap okuyacağım değil de her gün en az 10 sayfa kitap okuyacağım gibi. Ya da “her gün keman pratiği yapacağım”dan ziyade “her gün 5 dakika pratik yapacağım” demek daha doğru ve kesin bir hedef olur.

Peki ben zinciri kırma için neler hedefledim?

1-) En az 10 dakika meditasyon yapmak

Meditasyon yapmanın faydalarından Meditasyon Üzerine adlı yazımda değinmiştim. Çok uzun zamandır da yapmayı aksattığımın farkındaydım. Bu yüzden alışkanlık haline getirmek için zinciri kırma hedeflerimin arasına ekledim. Her gün 10 dakika kadar meditasyon yapmanın bile kişiye çok şey katacağını düşünüyorum.

2-) En az 5 sayfa kitap okumak

En az 5 sayfa gibi çok küçük bir hedef koydum kendime. Çünkü asıl mesele okuduğum sayfa sayısı değil de bir şeyler okumam gerektiğini kendime hatırlatabilmek. Eğer bu hedef için yüksek ve benim için pek gerçekçi olmayan bir sayı verseydim büyük ihtimalle zincir başlamadan kırılırdı. Zaten okumakta olduğum kitap beni sarmışsa elimden düşmüyor, okudukça okuyorum.

3-) En az 5 dakika keman pratiği yapmak

Üşengeçliğim ve unutkanlığım yüzünden keman çalmayı da aksatıyordum. Haftalardır elime kemanı bir kere bile almadığımı biliyorum. Bu yüzden bu hedef de benim için çok iyi oldu.

4-) En az 5 kelime Fransızca kelime ezberlemek

5-) İki cümle de olsa her gün bir şeyler yazmak.

Şu an da yapmakta olduğum gibi her gün bir şeyler yazmak da gerçekleştirmek istediklerim arasında. İster bloğuma ister defterime…

Belki miktar olarak az ama yapılacaklar bakımından çok hedef koymuş olabilirim kendime. Ama hepsinin üstesinden çok rahat bir şekilde gelebileceğimi biliyorum. Umarım siz de kendiniz için öyle düşünüyorsunuzdur.

Zincirlerin sıkı sıkı bağlanmış olacağı ilham dolu bir yıl dilerim.

Mutlu yıllar!

Bunları da okumalısın!

3 Yorumlar

  1. Skyçe says:

    Bence bu yazıdn sonra telefonunu Fransızca yapmalısın 😉

    1. Düşünmedim değil, sağ ol önerin için. 💓

  2. hadi bakalım inşallah bu kararlar uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir