Deneme

Boşlukta Yol Almak

Zaman kendi içinde bükülüyor, farklı boyutlar oluşturuyor zihnimin içinde. Akrep ve yelkovan ile birlikte, aklımdaki düşünceler de sonsuzluğa akıyor. Tuhaf düşünceler silsilesi, yalnızlığımın mütemadi tenhalığıyla alay edercesine kafamı kurcalamaya devam ederken, akıp giden zamanla birlikte uzay-zamanda yol alan sıradan birisi olduğum aklıma geliyor.

Gözlerim loşluğun içinde kendini belli eden aynaya ve yansımasında gördüğüm benliğime ilişirken, oturduğum zeminin sıcaklığının bedenimdeki yayılışını hissedebiliyorum. Fakat asıl hissettiğim; düşüncelerim sis bulutu gibi etrafımı sararken, saatin ritmik tik taklarıyla müthiş bir ahenk ile beraber boşluktaki yolculuğum. Aynadaki ben “buradasın” dese de aslında çoktan bir maceraya çıkmışım. Sadece ben değil. Sen de öyle.

geleceğe dönüş GIF Feliks Tomasz Konczakowski tarafından

Hepimiz uzay-zamanın insanlarıyız. Farklı yerlerde farklı zamanları yaşıyoruz. Ortak noktalarımızdan birisi ise boşlukta yol aldığımız. Kendi boşluğumuzda. Evren genişlerken ve zaman ritmik düzenine uyum sağlarken, kendi çizdiğimiz doğru parçalarında ilerliyoruz. Ya da ışın demek daha doğru olur. Çünkü ilerlediğimiz yol sonsuzluğa uzanıyor. Fakat benim canım, yaşamı bir doğru parçası olarak ele almak istiyor. Başlangıcı ve sonu olan misali…

Hayatın temsili olan doğru parçalarımız bizi nereye götürür bilinmez. Ama çizdiğin doğruların sağlamlığından eminsen boşlukta da yol alsan kaybolmazsın!

Doğduğun günden bu yana maceralarla ilerlediğin bu boşlukta, doğru parçaların hem güzelliklerle hem de kötülüklerle çakışabilir. Ya da çok istediğin bazı şeyler sana paralel kalabilir. Yani yollarınız hiç kesişmeyebilir. Ama her durumda çizdiğin yolda emin adımlarla ilerlemen gerekir. Çıktığın bu yolculukta deneyimlere açık olmak, bazen yenik düşmeyi, bazen bazı şeyleri kabullenmeyi kendine hatırlatman lazımdır.

Kimi zamanlar çizginden çıkabilirsin. Ki bu çok normaldir. O zaman durup dinlenip rotana öyle devam etmelisin. Eğer olumsuzluklar yakanı bırakmıyorsa zamanı kırıp doğruna başka bir ivme kazandırmayı da bilmelisin. Evet yeri geldiğinde bunu yapacaksın, yapmalısın da.

Hepimiz farklı doğru parçalarının insanı olsak da uzay-zamanın sıradan varlıkları olduğumuzu benimsemeliyiz. Çünkü koca boşlukta bir hiçiz. İşte geldik ve gidiyoruz.

Yolculuk uzun.

Baştan sona güzelliklerle dolması dileğiyle.

Bunları da okumalısın!

2 Yorumlar

  1. Fethiyeli Diyojen says:

    Kız… Sen bu işi biliyorsun.

    1. haha çok teşekkür ederim Fethiyeli Diyojen Bey. 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir