Eleştiri, Ne İzlemeli?

The End of the F**cking World

(Az miktarda spoiler içerir.)

Nedense şu an bu yazıyı yazarken kafamın içinde ağır çekimde Bernadette Carroll’un Laughing on the Outside şarkısı çalıyor. Daha önceden de dinlemeyi çok sevdiğim ve dizide de karşılaştığım için olsa gerek.

Evet, bugün ilk defa bir dizi hakkında yazıyorum: The End of the F**king World.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki pek dizi izleyen birisi değilimdir. Elbette nadiren izlediğim birkaç dizi var(dı). Friends, 2 Broken Girl, Gossip Girl, Rick and Morty gibi. Ama hepsi yarım kaldı, hiçbirinin sonunu göremedim. Ya kaldığım bölümü unuttum ya da üşengeçliğime denk geldi, devam ettiremedim. Evet, dizi izlerken cidden üşeniyorum. Çünkü önünde izleyecek bir sürü bölüm, bir sürü sezon oluyor. Bana göre değil gerçekten, yoruyor beni.

Ben bunun yerine belgesel izlemeyi daha çekici buluyorum. Hem izlerken kendime bir şey kattığımı hissediyorum hem de zamanımı faydalı bir şey için harcadığımı fark edince mutlu oluyorum. Tercih meselesi yani.

Her neyse konumuz bu değil.

Konumuz; müzikleri ile gönlümü fethetmiş, karakterlerine aşık olunası ve kendini izlettikçe izlettiren Netflix yapımı kara mizah dizisi.

 

İlk olarak konusundan bahsedelim. Kısaca şöyle:

Çizgi romandan uyarlanan bu kara komedi dizisinde, yeni yetme bir psikopat ile maceraya aç bir asi, talihsizliklerle dolu bir yolculuğa çıkıyor.

Başrolde Jessica Barden ve Alex Lawther var. Karakterlerin aşırı güzel ya da kaslı, kısacası yapmacık olmaması çok hoşuma gitti. Alyssa rolünü canlandıran Jessica’nın 26 yaşında olduğunu öğrenince şok oldum. Çünkü dizide 17 yaşındaki asi bir kızı oynuyor ve gerçekten de o yaşta gibi.

Araya girip diziyi nasıl izlemeye karar verdiğimi söylemek istiyorum. Çünkü dediğim gibi nadiren dizi izliyorum. Ama her bölümün 20 dakika olması (ki bu bence harika bir şey) ve sadece bir sezon olması sonucu oturdum izlemeye başladım. Tek oturuşta altı bölüm bitirdim. Bir sezonda 8 bölüm varmış. (Haberim olsa daha yavaş izlerdim.) Ayrıca başroldeki karakterlerin ergenlik çağında olması ve benim yaşıma hitap etmesi nedeniyle daha da severek izledim. Zaten izlemeye başlama sebeplerimden biri de buydu. Şu an bir ergen olduğuma göre izlememek için ne engel var?

Ama şunu da söylemeliyim ki dizi sadece ergenlere hitap etmiyor. Ekşi sözlükte okuduğum ve hak verdiğim bir alıntı paylaşıyorum.

Sakın sakın “ergen dizi senaryosu işte bu bea!” denilip baştan savurulmamalıdır. Senaryo ergen karakterler etrafında gelişse de hedef kitlesi kesinlikle ergenler değil.

MAYA•FIZIK

Dizinin müzikleri tek kelime ile harika! Şuraya link bırakıyorum buradan ulaşabilirsiniz.

Nedense dizide en çok üzüldüğüm karakter şu anda adını hatırlayamadığım, petrol sahnesinde geçen karakter idi.

En çok üzüldüğüm karakter.

İzlemek isteyen olursa diye spoiler vermek istemiyorum ama masumiyetine ve mevcut yaşantısını bir kenara koyup her şeyden kaçma isteğine çok üzüldüm. Keşke o da bir şekilde o benzin istasyonundaki sıkıcı işinden kurtulabilseydi. Ama olmadı.

En gıcık olduğum kişi ise Alyssa’nın babasıydı tabii ki. Buradan Amerikan dizilerindeki replik ve dublajla sesleniyorum: “Canın cehenneme seni lanet pislik!”

En çok beğendiğim sahne ise (baya spoiler oluyor ama) Alyssa’nın James’i tek başına bıraktıktan sonra James’in içinde yeni hisler oluşmaya başlaması ve Alyssa’nın onu koruduğunu anlaması. Aynı şekilde Alyssa’nın da James’in onu koruduğunu düşünmesi. Anlayacağınız birbirlerinin değerini anlıyorlar.

Dizi beni James ve Alyssa’nın hayatları gibi atraksiyonlu şeyler yaşamaya itiyordu ama bitince n’oldu? Okula karne almaya gittim tabii.

Şimdi bir analiz yapalım.

Hablo en serio, nadie se detiene por bichos raros, excepto por otros bichos raros

Bu diziyi neden izlemelisiniz?

Eğer kara mizahtan hoşlanıyor, benim gibi çok uzun süren dizileri izlemeyi sevmiyor ve atraksiyonlu bir şeyler arıyorsanız bence izlememek için hiçbir sebep yok.

Peki neden izlememelisiniz?

İçinde aşk geçen, kısa süren, ergenlere hitap ettiğini düşündüğünüz (ki değil) ve biraz da (biraz mı dedim) küfür bulunan yapımlardan hoşlanmıyorsanız izlemeyin.

Benim beklentilerimi karşılayan ve bir solukta izlediğim bir yapımdı. Tabii bu kişiden kişiye değişir. Bir film süresi kadar uzunluğu var ve sarıyor bence.

İnternette 2.sezonun gelip gelmeyeceğine dair bi’ araştırma yaptım ama emin değilim. Ki umarım gelir, lütfen gelsin! Sonu böyle kalmamalı.

Bu arada…

Lütfen hayatta ol James.

Bunları da okumalısın!

7 Yorumlar

 1. Gökçe ÇakmaAslangil says:

  2.sezonun senaristi bir Türkse emin ol o James ahirette olsa bile geri döner 😂

  1. haha evet ama Türk olduğunu sanmıyorum. 😀

 2. Yok artık bu kız 26 yaşındamıymış gerçekten…

  1. Ben de öğrenince çok şaşırmıştım doğrusu. Ama açıkçası dizideki rolüne çok uymuş.

 3. En kısa zamanda izlemek istiyorum.
  https://muntazaman.net

 4. En kısa zamanda izleyeceğim

 5. Güzel diziydi tavsiye ederim herkese

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir