Motivasyon

Gelecek Vadeden Bloglar | Gelecek Blogda!

Herkese kucak dolusu selamlar! Bugün, benim için çok güzel bir gelişmeyi anlatmak için başladım yazmaya: Gelecek Vaat Eden Bloglar Listesine dahil olmuşum. Ne güzel his, ne güzel motivasyon…

Aslında bu listeden, blog sahibi olmadan önce de haberim vardı. Eğer bir gün yazmaya başlarsam, burada yer alabilecek içerikler üretmeliyim demiştim kendime. Üretme konusu kişinin her zaman kendini geliştirebileceği, her yazıda yeni şeyler fark edebileceği gizemli bir okyanus. Ben henüz yolun başında ve okyanustaki bir damlayım. Fakat bu listeye girecek bir ilerleme kaydetmeyi başarmışım demek ki. Ne mutlu bana!

Şubat ayının ortalarında Evren Ağabey ‘e blog yazarlığı üzerine uzunca bir mesaj atmıştım. Diğer yazarlar ile iletişime geçmekten ve öğrenecek birçok şey olduğundan bahsetmiştim. O da mesajıma güzel bir dönüş yapmış ve bana; dikkate alınıp, benimsenmesi gereken tavsiyelerde bulunmuştu.

Tanımıyorsanız belki Evren kim diyor olabilirsiniz. Kendisi 12 yıldır blog yazarlığı yapmakta ve çok başarılı bulduğum bir blogger. Gelecek Vaat Eden Bloglar projesinin yaratıcısı. Ayrıca blog yazarlarını bir araya getirip çalıştaylar da organize etmekte. Eğer hakkında daha fazla bilgi edinmek ya da kendi yarattığı evrende yolcuğa çıkmak isterseniz, buradan ulaşabilirsiniz.

Bu arada GVEB listesine önceden başvurum vardı. Fakat seçileceğimden hiç umudum yoktu. Eksik yönlerim olduğunu biliyor ve hissediyordum çünkü.

Evren Ağabey ile konuşmamızın üzerinden yaklaşık 2-3 hafta geçmişti. Kendisi bana bir mesaj ile güzel haberi duyurdu: “E-postanı ve Twitter hesabını kontrol et istersen. ”  Işık hızıyla ve heyecanla aldığım maile baktım. Şöyle başlıyordu:

Gelecek sende!

Merhaba Berna,

Yıllardır blog yazarlığı yapan on üç kişilik ekip, bloğunu inceledi ve artık sen de Gelecek Vadeden Bloglar listesindesin. Tebrik ederiz.

Böylesi genç bir yaşta dijital dünyada tüketen tarafta değil üreten tarafta olmayı tercih etmen büyük bir farkındalık. Özellikle Türkçe içerikli blogların geleceği adına umudumuzu yeşerttin. Seni tanımaktan, bloğundan haberdar olmaktan çok mutluyuz. Gelecek vadeden bir blog yazarı olarak, senin gibi genç arkadaşlara örnek olmanı ümit ediyoruz.

Bu satırları okurken ne kadar sevindim anlatamam. Ayağıma taş bağlasalar yeriydi. Çünkü uçacaktım. Mutluluktan.

Değerli jüri üyelerinin da anonim olarak yaptıkları yorumlar vardı sonra. Gerçekten çok güzel şeyler söylemişler. Aynı zamanda eksiklerimden de bahsedilmiş. Daha çok blog yazmam, virgüllerden sonra boşluk bırakmam gerektiği gibi. (Virgül kısmına şaşırdım çünkü bilmiyordum, hatta arada boşluk kalınca inadına siliyordum. 😀 Neyseki öğrenmiş oldum.)

Bunlar da yapılan güzel ve dikkate alınması gereken birkaç eleştiri. 🙂

 • 14 yaşında bir gencin bu kadar güzel Türkçe kullanmasını tebrik ediyorum. Ayrıca içindeki bilim aşkı da sönmesin.
 • 14 yaşında bir blog yazarının böyle güzel içeriklerle yazması tebrik edilesi bir durum.
 • Ah gencecik bir arkadaşımız, ne de güzel şeyler düşlüyor. Ben çok beğendim, gerçekten gelecek vadediyor. Yolu açık olsun.
 • Virgüllerden sonra boşluk bırakmayı alışkanlık haline getirmeli.
 • Yazım tarzını beğendim. Okuyucuya da yorum yaptırabiliyor. Kesinlikle hak ediyor
 •  İçeriklerinin daha da çeşitlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü lisede çağında blog yazan genç çok az. Berna, o neslin neler yaşadığını, lise hayatını, inişlerini çıkışlarını, hayallerini, umutlarını kısacası liseli bir blog yazarının iç dünyasını / dış dünyasını bloğuna daha çok taşıyarak bizlere / okura bambaşka bir içerik sunabilir.
 • Çok az yazıyor. Daha sık yazmalı
 • Blog gibi blog.
 • Kesinlikle 14 yaşa göre harika bir blog. Gelecek vadediyor.
 •  Çok genç bir blog yazarı. Sade tasarımıyla, yazı diliyle desteği hak ediyor.

Eğer gelecek vaat ettiğini düşündüğünüz bir bloğunuz varsa, başvuru kurallarını okuduktan sonra siz de başvurabilirsiniz.

Bu gelişmeden sonra farkındalık kazandığımı düşünüyorum. Yazmaya karşı motivasyonum ilk günkü gibi arttı. Blog yazmak bir kültürdür. Bu kültürün içinde olduğum için mutluyum.

İyi ki böyle projeler ve insanlar var. Her şey için çok teşekkür ederim, tüm jürilere ve özellikle de evrengunlugu.net ‘ e.

Tüketen değil üreten tarafta olmak dileğiyle.

Sevgiler…

 

 

 

Bunları da okumalısın!

6 Yorumlar

 1. Tebrik ediyorum seni berna
  Bloğunu inceleyeceğim
  GVB jürisinin seni bu listeye alması e kadar güzel olmuş
  Seninle tanışmış olduk
  Sevgiler başarılar m

  1. Çok Teşekkür ederim. Evet tanışmış olduk böylece 🙂 Sevgiler…

 2. Sevgili Berna, tekrar tebrik ederim. Umarım listeye girmen, daha verimli yazmanı sağlarken diğer bloglarla etkileşimini de artırır. Dolu dolu ve faydalı yazılarını okumaya devam etmek dileğiyle 😉

  1. Evet öyle olacağından eminim ve umarım ki olur. Çok teşekkürler 🙂

 3. Sevgili Berna, ilk olarak bu paylaşımını okumak istedim. Gece yarısına yaklaştığımız için sanırım daha sonra bloğunu incelemek üzere tekrar geleceğim.
  Öncelikle Allah vergisi birçok şeye sahip olduğunu görüyorum. İdeallerin var. Okumaya isteğin, gelişmeye niyetin var. Yazmaya karar vermen çok isabetli olmuş. Dilerim uzun seneler yazarsın yavrum.
  Sevgili Evren’i tanıyorum. Ben de onu çok severim. -Blog Sohbetleri 2. si- ni onunla gerçekleştirdik. Linkini bırakıyorum. Bizi seyredip, dinlemek istersen oradan izleyebilirsin canım.
  Sevgiyle gözlerinden öpüyorum.

  https://www.eceevren.com/2017/06/evrenin-gunlugu-ile-blog-sohbeti.html

  1. Merhaba Ece abla. Söylediğiniz tüm güzel sözler ve dilekler için çok teşekkür ederim. Blog sohbetinizi daha önce bulup izlemiştim, şimdi bir daha bakacağım. Sizi tanıdığıma memnun oldum. Güzel yorumlarınız beni çok mutlu etti. Sevgiyle kalın. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir